Bateri Çalmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Müzik, her zaman insanların stresini alan dinginliğini arttıran bir alan olmuştur. Duyguların dışavurumu hususunda önemli bir araç olarak yerini almıştır. Her müzik aletinin kendine göre bir dinamizmi söz konusudur. Örneğin bateri çalmak, her zaman size kendinizi iyi hissettirir. Zira vurmalı bir çalgı olan bateride aksiyon çok fazladır. Bu özelliğinden kaynaklı olarak, pek çok müziksever tarafından öncelikli tercihtir. Diğer enstrüman aletlerine kıyasla kolay bir yapısı olduğu öngörülse de, sanılanın aksine bateri çalmak önemli birçok detaya sahiptir. Bu nedenle İstanbul bateri kursu hizmeti veren Cangöz Akademi olarak, bu içeriğimizde sizler için bateri çalmanın inceliklerine değineceğiz. Bununla birlikte bir başka popüler enstürman olan gitarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Gitar Nasıl Öğrenilir? adlı bir başka yazımızı inceleyebilirsiniz!

İyi Bateri Çalmak Ne Demektir?

Bateri çalınırken kulağa iyi bir ses gelmesi için yapılması gerekli olan etüt egzersizleri bulunmaktadır. Bu egzersizlerle amaçlanan hedef, bateri çalarken ana ritmi tutabilmek ve şarkı dinamiğinin sürekli olmasını sağlamaktır. Mesela bir şarkı çalındığı zaman şarkı belirli bir metronomda tutulamıyor ya da hızlanıp ardından yavaşlıyorsa burada bir sorun bulunuyor, demektir. Çünkü şarkıların belli bir ritmi ve hızı bulunmaktadır. Bu hızın dışına çıkıldığında sorun yaşamaya başlarsınız. Böyle bir sorunla karşılaşmama adına metronomla eşlik edilmesi gerekir.

Bateri öğrenmenin yanı sıra gitar öğrenmek de sanat hayatınızı ve ruhunuzu geliştirmeniz için size faydalı olabilir. Eğer gitar öğrenmek istiyorsanız, hemen blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Metronom ile İyi Bateri Çalmak

Bateri çalmaya başlandığında metronoma alışmanız ve sevmeniz gerekmektedir. Çünkü bateri çalmayı öğrenmek ya da iyi bateri çalan bir müzisyen olmak için metronom büyük öneme sahip olacaktır.

Metronom; şarkı içinde davul ataklarının zamanında ve tam yerinde olmasını, şarkının belirli bir kalıp içinde çalınmasını sağlayan bir eşlikçidir. Aynı zamanda metronom telefona yüklenen ücretsiz bir programla da kullanılabilir.

Metronomların çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bateri çalmayı yeni öğrenenler kullanımı kolay metronomlara başlayabilirler. En çok kullanılmakta olan metronomlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Prometronome,
 • Metronome,
 • Metronom beats,
 • Akort aleti olarak metronom.

Ücretsiz olarak indirilebilen pek çok uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemine yüklenebilmektedir. Hız belirlenmesi yaptığınız takdirde metronom kullanımı son derece kolaydır.

Bateride Ritim Neden Önemlidir?

Bateri nasıl öğrenilir, sorusuna cevap verirken bazı unsurlar önem kazanmaktadır. Zira güzel bateri çalmak için şarkılara uygun ritimleri ve ataklarını hem sayabilmek hem de ritmik vurguyu iyi yapabilmek gerekir.

Bateri öğrenmeye başlandığında yalnızca 4-4’lük ritim değil, farklı ritmin varyasyonları da gelişime katkı sağlar. Öğrenilmesi ve çalınması gereken ritim çeşitleri şöyledir: 2/4, 3/4, 6/8, 7/8, 9/8, 3/8. Bu ritimler çalındığında ve bu ritme uygun ataklar kavrandığında iyi bir davulcu olmak için ilk adım atılabilir.

Sırada şarkının hızını bulmak var. Bunun için de metronom hızı tespit edilmelidir. Metronom hızı öğrenildikten sonra şarkı ritmi ortaya çıkacaktır. Mesela, 4-4’lük bir şarkının ritmi 1-2-3-4 şeklinde sürmektedir ama 6-8’lik vuruşun 1-2-3-1-2-3 şeklinde olacaktır.

Bateri Çalarken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Müzik aleti bateriyi iyi derecede çalabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bateri çalarken bu püf noktalarının nasıl uygulanması gerektiğini bilmek bateri çalmak konusunda önemli bir gelişme sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Bu aşamalarda elbette ki, bazı terimlerin anlamlarının da bilinmesi gerekir:

 • Tuşe,
 • Metronom,
 • Trafik

Tuşe Nedir?

Tuşenin anlamı dokunuştur. Sağlam tuşeyle çalmak, sesleri iyi bir şekilde çalmak anlamı taşımaktadır. Bateri, vurmalı çalgılılar sınıfında yer alır ve çıkan sesin notasal değeri bulunmaktadır. Bu değerlere bateri notaları denmektedir. Her parça farklı bir notaya eşdeğer olmaktadır.

Tuşenin sağlam olabilmesi için önemli noktalar;

 • Oturuş,
 • Trampete uzaklık,
 • Tabure yüksekliği,
 • Trampete uzaklık,
 • Bateri pedalları ile arada olan mesafe,
 • Bateri bageti tutuşu olmaktadır.

Metronom Nedir?

Metronom bir dakikada vuruş sayısının sayılmasıdır. Sanat camiasında iyi olan müzisyenlerin pek çoğu, zamanı iyi kullanan müzisyenlerdir. Davulu ne gerektiğinden yavaş ne de gerektiğinden hızlı çalmak gerekir. Metronom, şarkının hızını korumak ve şarkıyı çeşitli hızlarda çalmayı sağlamaktadır.

Trafik Nedir?

Tuşesi ve metronomu sağlam olmayan bir baterist, şarkı trafiğinde sorun yaşamaktadır. Bir şarkının trafiği ise doğru yerde, doğru zamanda ve doğru tuşeleri kullanmak suretiyle düzgün ve sağlam geçişler yapması olarak açıklanabilir.

Stick Control Nedir?

Stick kontrol sol ve sağ elinizi birbirlerinden bağımsız kullanılması için yapılmakta olan egzersize denmektedir. Yani sol ve sağ bagetlerin kontrollü ve seri kullanılmasını hedeflemektedir. Bu ise metronomla çalışmayı gerektirmektedir. Metronomla çalışırken bazı egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bu egzersizleri önemseyerek disiplinli bir şekilde çalışılmalıdır.

İyi Bir Baterist Olmak için Günde 45 Dakika

Bateri çalmak davul ataklarının tekrar edilmesi gerekmektedir. Ne kadar çok bateri çalar ve tekrar edilirse, o kadar hızlı ve o kadar iyi çalınmaktadır. Yani bateriyi çok çalındığında, bateri güzel çalınmaktadır. Bu durum her müzik aleti için geçerlidir.

Güzel bateri çalmakta olan her baterist, çok uzun süre bateri çalarak egzersiz yapmakta, bu konuda çalışmaktadır. Her gün disiplinli bir şekilde 45 dakika bateri çalmakla çok hızlı bateri çalınmakta ve çok hızlı ilerlenebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bateri çalmada sık sık adı geçen metronom nedir?

Bir dakikada vuruş seslerinin sayılmasıdır. Metronom, şarkının belli bir kalıp içinde çalınmasını sağlayan bir eşlikçidir. Telefonla yüklenen bir ücretsiz programdır.

Bateri ile çalınan şarkının kaç ritim olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

Şarkının ritmini öğrenmek için öncelikle metronom hızını öğrenmek gerekir. Bundan sonra şarkı ritmi ortaya çıkmaktadır.

Bateri çalarken kulağıma ses gelmiyor. Ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle etüt egzersizleri yapmanız gerekiyor. Bu egzersizlerle ana ritmi tutturabilir ve şarkının dinamikliği sürekli olur.