Dans Ederken Nelere Dikkat Edilmeli

Dans etmek her zaman ilgi çekici ve eğlenceli bir aktivite olmuştur. Çeşitli zamanlarda, farklı etkinliklerde ya da sadece biraz eğlenmek için dans etmek, aynı zamanda bedeninizin sağlığı için de oldukça önemli. Düğünlerde, balolarda, eğlence mekanlarında hatta belki sanatsal faaliyetler için dans etmek, hayatınız için büyülü bir dokunuştur. Psikolojik ve fiziksel olarak birçok farklı etkiye sahip bir aktivite olarak dans, öncesiyle sonrasıyla dikkat edilmesi gereken birçok faktörü içinde bulundurur. “Dans ederken nelere dikkat edilmeli?” konusunda öne sürülen birçok unsur vardır. Bu doğrultuda iyi bir dansçı olmak için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı dans kuralları ve önemli yardımcı unsurlar vardır.

Dans kuralları; danstan önce yapılacaklar, dans ederken dikkat edilecek unsurlar, dans sonrası yapılması gerekenler ve genel anlamda özen gösterilmesi gereken konular olarak farklı başlıklar altında incelenebilir. Şimdi hazırsanız sırasıyla dikkat edilmesi gereken önemli konuları gözden geçirelim.

Danstan Önce Yapılması Gerekenler

Danstan önce yapılacaklar, genellikle bedensel ve zihinsel hazırlık sürecini içermektedir. Bu süreçte ele alınacak konular hem daha iyi dans etmenizi hem de bedensel açıdan bir sorun aşamamanızı sağlayacaktır. Özellikle belirli materyal tercihleri ve egzersizleri içeren bu kısımda dans ederken oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek hedeflenir. Danstan önce yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Dans öncesi ilk olarak bedensel ve zihinsel hazırlık yapmak oldukça önemlidir. Kendinizi hazır hissetmeden kendinizi ritme veremezsiniz.
 • Hazırlığının en önemli aşamalarından biri, egzersiz ve prova yapmaktır. Dans sırasında sakatlanma ya da figürlerde aksamalar yaşamamak için bu aşama mutlaka gereklidir. Dans kursları, çeşitli egzersiz ve provalarla dansçıların hazırlık disiplinini oturtmak için çalışmalar yapmaktadır.
 • Mutlaka kişisel bakımınızı önceden yapmalı ve parfüm, deodorant gibi ürünleri yanınızda bulundurun.
 • Dans etmeden hemen önce yemek yememeye özellikle dikkat edin. Aktiviteden en az 1-2 saat öncesinde yemek yiyebilirsiniz.
 • Giyeceğiniz kıyafetlerin seçimi, hareket kabiliyetinizi bozmayacak şekilde seçilmeli ve kombinler rahat ayakkabılarla tamamlanmalıdır.
 • Partner seçmek ve partnerinizle danstan önce birlikte prova yapmak, dans esnasında daha rahat olmanızı ve iyi bir performans sergilemenizi sağlar.

Dans Sırasında Yapılması Gerekenler

Dans etmeye başlarken yapılması gereken ilk şey, nefes ve duruşunuzu dengelemektir. Duruş, dans için en önemli faktörlerden biridir. Genel anlamda dansın gidişatı duruş üzerinden figüre edilir ve genellikle dans figürlerinin tamamlanması sonrası her seferinde baştaki duruşa geri dönülür. Bu, dansın sürekliliğini ve bedensel bütünlüğü korur. Geriye kalan her şey bu çerçevede gelişecektir. Bu doğrultuda dans sırasında yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Özellikle düğün, balo benzeri bir etkinlikte dans etmek için piste çıkarken genel görgü kuralları dikkate alınmalı, kadınlar önden yürümelidir. Kadın partner, erkek dansçı tarafından masasından nezaket gereği alınmalıdır. Nezaket gereği selamlama yapmak da yerine göre gayet uygun olacaktır.
 • Dans öncesi yapılan zihinsel ve bedensel hazırlık süreçleri, nefes ve duruş kontrolüyle beraber kendini gösterecektir.
 • Duruşunuzla beraber ayaklarınızı kontrol altına alın. Ayaklarınızın yere bastığından emin olun ve zemini zihninizle kavrayın.
 • Dansa başlarken nefesinizi kontrol altına alarak konsantrasyonu hızlandıracak bir motivasyon kazanın.
 • Üstteki maddeye de bağlı olarak özgüveninizi canlı tutun.
 • Dans partnerinizle bu aşamada tek bir zihinle hareket etmeniz gerekir.
 • Dans ederken hata yapmak her alanda olduğu gibi gayet normaldir. Panik yaparsanız, dansınız mahvolur. Bu nedenle zihninizi daima yeniden harekete geçmeye ve figürlerinizi tekrarlamaya odaklayın.
 • Dans sırasında iki dans partneri, dikkat dağıtabilecek uzun bakışlardan ve konuşmalardan uzak durmalıdır.
 • Dans sırasında mesafe özellikle korunmalıdır.  Figürleri bozacak kadar uzak ya da yakın olmak dansınızı olumsuz yönde etkiler.
 • Dans sırasında sürekli yapacağınız hareketlere odaklanmak da bir noktadan sonra aksamalara neden olabilir. Dansta en öneli konulardan biri, figürleri zihninizden çok bedeninize ezberletmekten geçer. Bunun yolu da sürekli pratik yapmaktır.

Danstan Sonra Yapılması Gerekenler

Dans ederken nelere dikkat edilmeli öğrenmiş olduk. Danstan sonra yapılacaklar genellikle görgü kuralları gereği dikkat edilmesi gereken unsurlardan oluşmaktadır. Ancak bunun yanında beden sağlığınız ve dans figürlerinizdeki devamlılık için de bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Özellikle dans sonrası dinlenme süreci ve duruşunuzla bedeninizi formda tutmaya devam edebilirsiniz. Unutmayın, özellikle de profesyonel olarak yapıyorsanız iyi dans etmek zihinsel ve fiziksel bir disiplin ister. Danstan sonra yapılacakları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bir etkinlikte dans ettikten sonra başlangıçta olduğu gibi selamlama yaparak pistten ayrılmak ve genel görgü kurallarına uymak yerinde olacaktır. Bu adım, etkili bir dansın son parçası olarak hafızalarda yer eder.
 • Dans başlangıcında olduğu gibi partnerlerden erkek olan, kadını aldığı yere bırakmalıdır.
 • Yoğun tempolu bir dans ise bedenin kontrollü bir şekilde soğuması ve dinlendirilmesi ise sağlık açısından oldukça önemli bir konudur.
 • Profesyonel dansçı olmak, bu aşamada dansın değerlendirilmesini ve izleyici yorumlarının dikkate alınmasını gerektirir.

Dans öncesi, dans sırasında ve dansın bitiminde dikkat edilmesi gereken unsurları bu şekilde sıralayabiliriz. Dans konusunda daha fazla bilgi edinmek ve bedeninizi iyi bir dansçı olarak eğitmek için dans kurslarından destek almak yerinde olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dans ederken heyecanlanmamak için neler yapılabilir?

Dans sırasında heyecanın yatışması için çok fazla pratik ve duruş çalışması gerekir. Bu çalışmalardan sonra ise sahnede nefes ve duruşu doğru şekilde uygulamak heyecanınızı yatıştırır.

Dans ederken nasıl kıyafetler tercih edilmeli?

Dans ederken rahat hareket edebilmek ve güzel görünmek bir arada istenen şeylerdir. Yapılacak dansa göre figürler için en uygun kıyafet ortam için en uygun renk ve tasarıma göre tercih edilmelidir.

Dans etmeden önce egzersiz yapmak ne işe yarar?

Pratik ve egzersizler hem dans sırasında rahat hareket etmenizi sağlar hem de sakatlanmaları önler.