Kendinize Uygun Dansı Nasıl Seçebilirsiniz?

Günümüzde insanlar günlük yoğunlukları sebebiyle kendilerine rahatlık sağlayabilecekleri alanlar yaratmakta oldukça zorlanıyorlar. Bu, hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan insanları etkilemekte. Doktorlar da bu yoğunluk süresinde hareket etmenin, spor yapmanın önemini çokça vurgulamaktalar. Bundan dolayı insanlar da vücutlarını hareket ettirebilecekleri aktivitelere yönelmek istiyor. Bu aktivitelerden biri de tabii dans olarak karşımıza çıkıyor. Dans söz konusu olduğunda da uygun dans seçimi mühim bir konu haline geliyor.

Doktorların da seçilebilecek bir hobi olarak önerdiği dans vücuda oldukça faydalıdır. Gündelik hayatın stresini atmanızda size yardımcı olur. Aynı zamanda hareket etmenizi sağlayarak günlük spor ihtiyacınızı da karşılayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden dans kursu almak, insanlar tarafından çokça seçilen bir aktivitedir. Eğer dansı bir hobi olarak seçmek istiyorsanız elbet aklınıza “Hangi dansı seçmeliyim?” sorusu da geliyordur. Bu yazıda da değineceğimiz konu bu olacak. Dansta ilerlemek ve profesyonel seviyede dansçı nasıl olunur merak ediyorsanız, Profesyonel Dansçı Olmak İsteyenlere 20 Altın Öneri adlı bir başka yazımıza göz atabilir ayrıca kadıköy dans kursu sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Dans Seçimi Yaparken Dikkat Edilebilecek Noktalar

Dans seçmek aslında yetenek seviyenize ve dansla ilgili alanlarla beğendiğiniz öğelere göre yapabileceğiniz bir şeydir. Çünkü dans sadece bir takım hareketlerden oluşmaz. Birçok etmen yaptığınız dansa ve ne kadar iyi yaptığınıza etki etmektedir. Bu etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dinlediğiniz müzik tarzları,
  • Hobi mi yoksa profesyonel bir yaklaşım mı olacağı,
  • Partnerli mi yoksa partnersiz mi tercih edeceğiniz,
  • Yaşınız ve cinsiyetiniz,
  • Yetenek seviyeniz.

Bunlar dışında kendi bireysel hayatınız çerçevesinde değerlendirebileceğiniz noktalar da vardır. Örneğin zamanınızın ne kadarını dansa ayırabileceksiniz? İş hayatınız ve özel hayatınızın bu hobinize zaman ayırabileceğiniz kadar uyumlu olması gerekir. Çünkü dansı disiplin gerektiren bir sanat olarak düşünmelisiniz.

Dinlediğiniz Müzik Tarzları

Müzik ve dans birbirlerini tamamlayan iki kavram olarak karşımıza çıkar. Çoğumuz hareketli bir müziğe el ve ayak hareketlerimizle eşlik etme isteği yaşarız. Hatta evde tek başımızayken ya da temizlik yaparken bu isteği hiç de bastırmadığımız anlar olur. Bu yüzden kendimize uygun dansı seçerken kullanabileceğimiz belki de en iyi gösterge müzik zevki olarak karşımıza çıkar. Blues ve caz müzikleri dinlemekten hoşlanıyorsanız Swing, klasik müziklerle daha yavaş danslar arıyorsanız Vals, hareketli müziklerle birlikte bol dans hareketleri sergilemek hoşunuza gidiyorsa Salsa ve Samba seçebilirsiniz. Müzil zevkiniz ile bale dansının uyum sergilediğini düşünüyorsanız hemen bale nedir blog yazımızı inceleyin ve baleye bir adım daha yaklaşın.

Sizin İçin Bir Hobi mi?

Eğer hobi olarak dans etmek istiyorsanız eğitiminizi belli bir süre sonra bırakarak ve sadece dans gecelerine katılarak dans etmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu işi profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsanız kariyerinizi bu anlamda dikkatli bir şekilde planlamanız ve buna uygun olacak dansları seçmeniz gerekir. Örneğin bale kariyer planı olarak seçilebilecek bir dans türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarınızı genç yaştan bale eğitimine başlatarak bu alanda bir kariyer yakalayabilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden eğitimleri daha profesyonel olan dans akademi ya da kurslarını tercih etmeniz gerekir.

Partnerli Danslar

Bu aşamada kendi başınıza mı yoksa bir partner ile birlikte mi dans etmek istediğinizi düşünerek size uygun olan dans seçimini yapabilirsiniz. Örnek olarak tango gibi bir partnerle yapılması gereken ve oldukça yakın temas gerektiren bir dansı seçmek istemeyebilirsiniz. Ya da horon gibi tek bir partnerle değil de bir grupla birlikte yapabileceğiniz bir dansı seçebilirsiniz.

Yaşınız ve Cinsiyetiniz

Böyle bir ayrım bulunmasa da kariyer anlamında bir dans seçimi yapmak istiyorsanız kadın olarak daha avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Bir erkek için de halk oyunları arasından zeybek gibi erkeklerin daha çok oynadığı danslar seçebilirsiniz. Bunun dışında yaşınız da seçmeniz gereken dans türü için önemli bir etmendir. Bale gibi danslar için küçük yaşlardan itibaren eğitim alınması mutlaka önerilmektedir. Eğer yaşınız çok ilerideyse hip hop ya da break dance gibi dans türlerini seçmeniz de sağlığınız açısından zararlı olabilir.

Yetenek Seviyeniz

Dans, çalışma ve eğitim ile birlikte başarılı bir düzeye gelebileceğiniz bir sanattır. Ama bazı dans türleri için bir miktar yeteneğe sahip olmanız da gerekebilir. Özellikle bir kariyer planlaması olarak dans eğitimi almak istiyorsanız bu yeteneğe sahip olup olmadığını bilmeniz önemli olacaktır. Örneğin vücudunuz esnek ve çevik bir yapıya sahip değilse oryantal ya da swing gibi dans türlerini yapmak sizi zorlayacaktır. Yine bu açıdan break dance gibi hareketleri zorlu dans türleri sağlığınıza bile zarar verebilir. Bu yüzden seçeceğiniz dansın hareketlerini önceden izleyerek buna uygun olup olmadığınıza bakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En kısa sürede dans etmeyi nasıl öğrenebilirim?

Her dans türünün kendisine uygun olan öğrenme süreleri vardır. Bu yüzden seçim yaparken zamanınızın ne kadarını ayırabileceğinizi de belirlemeniz gerekir.

Eşli yapılan dans dersleri almak istersem partner bulmak zorunda kalır mıyım?

Eşli yapılan dans kursları için böyle bir zorunluluk yoktur. Partner bulma düşüncesine sahip olmadan da eşli dans kursları alabilirsiniz.

Dans ile zayıflamak mümkün müdür?

Bazı dans türleri düzenli yapıldığı zaman zayıflamaya olanak sağlıyordur ancak kesin bir fikir için diyetisyeninize de danışmanız sağlıklı olacaktır.