Nota Nasıl Okunur? Nota Okuma Nasıl Öğrenilir?

Kaç yaşında olursanız olun nota okumayı öğrenmek için asla geç değildir. “Müzik ruhun gıdasıdır” meşhur deyimini duymuşsunuzdur. Müziğin yazılı olarak ifade edilmesini sağlayan sembollere nota adı verilmektedir ve müzik eğitimine ilk başlayan herkes için nota öğrenimi ve okuması hiç şüphesiz başat bir aşamadır. Nota okumayı öğrenmek bir enstrümanda uzmanlaşmaktan beste yapmaya kadar birçok işlem için gereklidir. Peki müzik için böylesine elzem bir husus olan nota nasıl okunur, nota okuma nasıl öğrenilir?

Henüz notalara hâkim olmayan ve önünde ilk kez bir nota sehpası olan herkes çabucak bunalabilir. Ancak endişe etmek de gerekmez çünkü herkes disiplinli bir çalışma ve kısa bir zaman harcayarak not okumayı öğrenebilir.

Nota Nasıl Öğrenilir?

Nota nasıl okunur, öğrenmeden önce gelin hep birlikte notaları tanıyalım. Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey, iki nota anahtarı ve bir sol anahtarı olduğunu bilmektir. Bu anahtarlardan biri yüksek notalar, diğeri ise düşük notalar içindir. Önünüzde bir nota kâğıdı varsa, başlangıçta kalın bir çizgiyle birbirine bağlanan her biri beş satırdan oluşan iki çubuk göreceksiniz:

 • Üst çubukta keman veya G nota anahtarı bulunur.
 • İkinci değnek satırında aşağıdan yukarıya doğru sayarak başlar ve size G’nin nerede olduğunu gösterir.
 • Kendi içinde çok kavisli olan görünümü sayesinde onu kolayca tanıyabilirsiniz.
 • Aşağıdaki satırda bas veya F anahtarı vardır.
 • Alttan 4. nota satırında durur ve size F’nin nerede olduğunu gösteriyor.
 • Yüksek notaları okumak için tiz nota anahtarına ve düşük notaları okumak için bas nota anahtarına ihtiyacınız vardır.
 • Bu şekilde bir piyanonun 88 tondan oluşan aralığını kapsayabilirsiniz.

Kendiniz nota okumayı öğrenmek istiyorsanız, bunu öğrenmek için farklı metotlar vardır.

Kitap Üzerinden Öğrenmek

Nota okumayı öğrenmek için kullanabileceğiniz tonlarca kitap var. Herhangi bir piyano veya gitar ders kitabı genellikle notalarla başlar ve notaların hangi tuşlarda veya tellerde olduğunu gösterir. İyi bir ders kitabıyla, notları otodidaktik bir temelde kendinize öğretmeyi kesinlikle başaracaksınız.

Telefon Uygulamaları ve Web Sitelerinden Yararlanmak

Günümüzde her şey için bir uygulama vardır ve bu nedenle tabii ki not okumayı öğrenmek için de geçerlidir. Güvendiğiniz bir mağazada nota okumaya dair kesinlikle birçok seçenek görebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmanın basılı bir kitaba göre avantajı, cep telefonunuzda ton çalabilir ve müziği okumayı ve duymayı öğrenebilmenizdir.

Konuyla ilgili olarak size adım adım notları hızlı ve etkili bir şekilde okumayı nasıl öğreneceğinizi öğreten çok sayıda web sitesi de bulunmaktadır. Kitapların ve bazı uygulamaların maliyeti olduğundan, bu tür web siteleri iyi bir ücretsiz alternatiftir.

Video İzlemek

İnternette nota okumayı öğreten çok sayıda video bulabilirsiniz. Bunlar YouTube gibi platformlarda mevcuttur, ancak çevrimiçi kurs veren video sitelerinde de bulmak mümkündür. Video izleyerek nota öğrenmenin avantajı öğrenim süreçlerinizin tamamını evden yürütebilmenizdir.

Basit Şarkılarla Çalışmaya Başlamak

Birkaç temel bilgiyi zaten biliyorsanız, dinlerken notaları okumayı deneyebilirsiniz. Başlangıç ​​için basit şarkılar tavsiye edilirken gösterişli operalar sizi bunaltabilir. Dinleyerek ve okuyarak daha iyi hissedecek ve nota kavramını temelden öğreneceksiniz.

İleri seviyedeki öğrenciler de duydukları notları yazmaya çalışabilirler. Bunlar daha sonra orijinal notalarla karşılaştırılabilir. Bu size sadece notaları güvenli bir şekilde okumayı değil, aynı zamanda yazmayı da öğretir.

Gitar Tabloları Kullanmak

Gitar çalan bireyler nota okumayı öğrenme sürecinde açık bir avantaja sahiptir, çünkü onlar için birçok tablo internette vardır. Bunlar, gitaristin farklı akorları çalmak için parmaklarını hangi tellere koyması gerektiğini gösterir. Gitar çalıyor ancak notaları okuyamıyorsanız, şarkıları çalmak için sekmeleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kursa Kaydolmak

Nota nasıl okunur sorusunun son adımı kursa kaydolmaktır. Cangöz Müzik Akademi ile online ya da yüz yüze şan dersleri de alabilirsiniz. İstediğiniz sürede alabileceğiniz kurslarda, sesinizi bulmayı, şarkı söylerken neyin önemli olduğunu, ritmi ve zamanlama arasındaki müziği nasıl hissettiğinizi ve şarkı söylemek ile dans etmek arasındaki dengeyi nasıl sağladığınızı öğrenebilirsiniz. Kursta ayrıca şarkı söylemeyi öğrenebileceğiniz ve tekniğinizi geliştirebileceğiniz birçok pratik alıştırma da bulacaksınız.

Cangöz Müzik Akademi nota öğrenme eğitimi ile alabileceğiniz bilgilerden bazıları şunlardır:

 • Müzik notaları,
 • Müzik anahtarları,
 • Portre,
 • Ton,
 • Notaların yerleri.

Donanım sahibi hocalardan alacağınız kurslar ile Cangöz Müzik Akademi müzik öğrenimi için başvurulması gereken ilk adreslerden birisidir. Keman kursu, gitar kursu ve piyano kursu gibi sayısız enstrümanın kurslarını da Cangöz Müzik Akademi’de bulabilirsiniz. Öğrenmenin ve müziğin yaşı yoktur!

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi notalar hangi harflerle sembolize edilmektedir?

Notların tanımı, alfabenin iyi bilinen ilk 7 harfine dayanmaktadır: a – b – c – d – e – f – g. Türkçede bu sıralama c – d – e – f – g – a – b şeklindedir.

Nota okumak zor mudur?

Nota okumayı öğrenmek, birinci sınıfta okuma yazmayı öğrenmekten daha zor değildir. Ancak öğrenmek her zaman o hususta ustalaşmak demek değildir. Birinci sınıfta bütün harfleri ve sayıları ezbere öğrensek de türev problemi çözemez yahut kompozisyon yazamayız.

Notaların isimleri nelerdir?

Tüm dünyada müzikteki kök tonlara C, D, E, F, G, A ve H denir. C majör veya A minör gamının tonlarına karşılık gelirler. Piyano ve benzeri klavyeli enstrümanlarda kök tonları beyaz tuşlara karşılık gelir.