Şan Dersi Nedir? Şan Dersinin Faydaları

Müzik ile yeni ilgilenmeye başlayan insanların sıklıkla karşılaştığı ilk soru “Şan dersi nedir” sorusudur. Yaygın ismiyle şan dersi olarak bilinen vokal pedagojisi, ses eğitimi sanatı ve bilimin bir potada eritilerek incelenmesini içerir. Tipik olarak şarkı söylemeyi öğrenmek isteyen insanların yararlandığı vokal pedagoji eğitimi sayesinde insanlar; şarkı söylemenin ne olduğunu, nasıl şarkı söylendiğini ve doğru şarkı söyleme tekniklerini öğrenir. Gelin şan dersi nedir daha detaylı öğrenelim.

Vokal pedagojisi; ses üretiminin fizyolojik sürecinden, çeşitli türlerden ya da tarihsel dönemlerden farklı şarkıların yorumlanmasına kadar şarkı söylemenin pek çok farklı yönünü ele alır. Aşağıdakiler vokal pedagojisinin en yaygın çalışma alanlarından bazılarıdır:

 • Şarkı söylemenin fiziksel sürecini inceleyebilmek için insan anatomisi ve fizyolojisi
 • Doğru teknikle şarkı söyleyebilmek için ses ve nefes egzersizleri
 • Şarkı söylemek için doğru duruş tekniği
 • Fonasyon
 • Ses rezonasyonu ya da ses projeksiyonu
 • Artikülasyon ve diksiyon
 • Fonetik
 • Vokal kaydı
 • Şarkı söylemek için sostenuto ve legato
 • Ton kalitesi, vibrato ve koloratur gibi diğer vokal eğitimi unsurları
 • Sık şarkı söylemeye bağlı olarak yaşanan ses sağlığı ve ses bozuklukları problemleri
 • Seslerin doğru sınıflandırılması
 • Belt, opera ya da sanat müziği gibi farklı vokal sitilleri

Bahsi geçen bütün bu terimler, uygun bir ses aralığına ulaşmak ve ses tekniği geliştirmek için temel gereksinimlerdir. Ancak elbette ki pek çok alanda olduğu gibi pedagojik yaklaşımlar ve ses tekniği konusunda da fikir ayrılıkları söz konusudur. Bu durumun temel nedeni ise ses eğitmenlerinin kendi içinde farklı görüşlere sahip olmasıdır.

Şan Dersinin Faydaları Nedir?

Müzik ile iç içe olmak, şarkı söylemek ve bir enstrüman çalmak, size kendinizi sanatsal olarak ifade etmekten çok daha fazlasını sağlar. Cangöz Müzik Akademi’den alabileceğiniz şan ve piyano kursu sayesinde müziğin iyileştirici gücüne siz de tanıklık edebilirsiniz. Şan dersinin faydalarını sizler için derledik.

Özgüven Kazanmak

Konfor alanınızdan çıkmak, yeni bilgiler öğrenmenin ve kişisel bir ilerleme kaydetmenin en sağlıklı yollarından biridir. Edineceğiniz doğru bir deneyim sayesinde özgüveniniz tazelenebilir. İlginin tamamen sizin üzerinde olmasından ya da kendinizi sanatsal bir biçimde ifade etmekten korksanız da şan dersi almak ve bu konuda çaba göstermek özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

Duruş Geliştirmek

Şan dersleri sayesinde kambur duruşunuzdan eser kalmaz. Sağlığınızı tehdit eden duruş bozukluklarından kurtulmanıza yardımcı olan şans dersleri sayesinde dik durmak, hayatınızın en önemli parçalarından biri haline gelir. Çünkü dik durmak, uygun şekilde şarkı söylemeyi öğrenmenin oldukça önemli bir püf noktasıdır.

Beyni Güçlendirmek

Demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmamanız konusunda en büyük destekçiniz şarkı söylemektir. Çünkü şarkı sözlerini hatırlamak ve notalara uygun sesler çıkartmak beyin sağlığınız için antrenman niteliğindedir. Böylece konsantrasyonunuz artar, hafızanız güçlenir ve zihniniz uyanır.

Akciğerleri Çalıştırmak

Şan dersi almak, vücudunuz için son derece sağlıklı bir egzersiz şekli olabilir. Çünkü şan dersi sayesinde uygun şarkı söyleme teknikleri öğrenilir ve böylece ciğerler çalışır. Buna ek olarak, diyaframınız, damağınız ve boğaz kaslarınız daha güçlü bir hale geleceğinden daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Uzmanlara göre akciğerlerinizin bu denli çalışması, horlama ve uyku apnesi gibi problemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Şan Dersinin Aşamaları Nelerdir?

Her öğrenme sürecinde olduğu gibi sesi eğitmek için alınan şan dersinde de birtakım aşamalar söz konusudur. Şan dersi almak isteyen insanların ilk olarak yapması gereken şey, bedenini rahatlatmayı öğrenmektir. Bunun nedeni ise esnek bir bedenin, şarkı söylemek ile ses ve nefes egzersizleri yapmak konusunda insana daha çok yardımcı olmasıdır. Stracing adı verilen esneme egzersizlerinden yararlanarak bedeninizi kolayca rahatlatabilirsiniz.

Diğer bir aşama ise doğru nefes kullanımı ile ilgilidir. Bu çalışmalar; diyaframın yerini öğrenme, diyaframı açma, nefes alma ve nefes verme gibi egzersizleri içerir. Son aşama ise ses ve nefes egzersizlerinin senkronize bir şekilde yürütülmesidir. Ayrıca şan dersi almaya başlamadan önce insan sesinin aralıkları ve bu aralıklara verilen isimler bilinmelidir. Öğrenilmesi gereken başlıca ses aralıkları şunlardır:

 • Soprano: En ince kadın sesine denir.
 • Mezzo – Soprano: Orta inceliğe sahip kadın sesine denir.
 • Alto: En kalın kadın sesine denir.
 • Tenör: En ince erkek sesine denir.
 • Bariton: Kalın erkek sesine denir.
 • Bas: En kalın erkek sesine denir.

Bu terimlere aşina olmak, şan dersi sürecinizi daha eğlenceli geçirmenize yardımcı olurken öğrenme sürecinizi de hızlandırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Şan dersi almak sesi güzelleştirir mi?

Elbette her insan, kendine özgü bir ses rengine sahiptir. Şan dersi almak, ses renginizi değiştirmeye yardımcı olmaz çünkü ses rengi değişken bir şey değildir. Ancak, şan dersi sayesinde sesinizi en doğru şekilde kullanmayı öğrenebilir ve böylece sesinizi kulağa daha hoş gelen bir hale dönüştürebilirsiniz.

Şan dersi neden alınır?

İnsanlar şan dersi alarak nefeslerini ve bedenlerini doğru kullanmayı, ses perdelerinin yerlerini, ses perdeleri arasında yumuşak geçişler yapmayı ve ses perdelerini genişletmeyi öğrenirler. Bunun yanı sıra şan dersi, sadece müzik alanında profesyonel bir ilerleme kaydetmek isteyen insanlar tarafından alınmaz. Hayatı müzik ile iç içe olan, müziksiz yapamayan, ses ve nefes egzersizleri yapmak isteyen ve bunun akabinde sesini doğru kullanmak isteyen herkes şan dersi alabilir.

Ne kadar süre şan dersi alınmalıdır?

Müziğin herhangi bir dalı söz konusu olduğunda, belirlemiş olduğunuz dalda ne kadar ilerlemek ve gelişmek istediğinize bağlı olarak almanız gereken ders süresi belirlenir. Eğer alanında profesyonel bir sanatçı olmak istiyorsanız, şan dersi almaya çok küçük yaşta başlayarak uzun yıllar bu eğitime devam etmeniz gerekir. Ancak, hobi amaçlı şarkı söylemek istiyorsanız almanız gereken şan dersi sayısı bir hayli azalır.

https://cangozakademi.com/wp-content/uploads/2022/05/milliegitimbakanligi-uai-258x258-1.png
https://cangozakademi.com/wp-content/uploads/2022/05/abrsm.png
https://cangozakademi.com/wp-content/uploads/2022/05/lcm.png
Bize Ulaşın
Feneryolu Mah. Bağdat Caddesi No:109/A Kadıköy / İSTANBUL
Bülten

Yenilikler ve Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin