Çocuklar İçin Bale Eğitiminin 7 Avantajı

Ağustos 16, 2021by cngzakademi1

Çocuklar İçin Bale Eğitiminin 7 Avantajı Son günlerde her bilinçli anne – baba çocuklarının bale eğitimi alması gerektiğini düşünüyor. Önceki dönemlerde sadece bir hobi, sosyalleşme aracı olarak görülen bale, şimdilerde gelişim açısından da desteklenen dansların başında geliyor. Özellikle küçük yaşlardan itibaren başlayan çocuklar için bale dersleri beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Belli bir eğitim ve...

Çocuklar İçin Bale Eğitiminin 7 Avantajı

Son günlerde her bilinçli anne – baba çocuklarının bale eğitimi alması gerektiğini düşünüyor. Önceki dönemlerde sadece bir hobi, sosyalleşme aracı olarak görülen bale, şimdilerde gelişim açısından da desteklenen dansların başında geliyor. Özellikle küçük yaşlardan itibaren başlayan çocuklar için bale dersleri beraberinde birçok avantajı da getiriyor.

Belli bir eğitim ve sabır gerektiren bale, çoğu çocuğunda ilgisini çekiyor. Özellikle de henüz esnekliğini yitirmemiş çocuklar bu olaya bir nevi aktivite olarak yaklaşıyor. Hele ki anne ve babası çalışan bir ailenin çocuğu ise zamanının belli bir dilimini çocuklar için bale eğitimi verilen kurslarda geçirmek eğlenceli olabiliyor. Sanat ve dans konularında bilinçli bir ebeveyn ise uzun bir dönem çocuklar için bale hareketleri çalışmasının fiziksel ve mental açıdan faydalı olabileceğini görüyor.

Sizlerde çocuklar için balenin faydaları nelerdir öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımıza bir göz atmalısınız. Bu sayede çeşitli eğitim süreçlerini izleyen bale kursları çocuklarınız üzerinde hangi avantajları ön plana çıkarıyor, öğrenebilirsiniz. Şimdi çocuklar için bale eğitiminin 7 avantajı nelerdir bir göz atalım.

1.   Fiziksel Gelişim

Gelişim ve büyüme çağındaki çocuklarda düzenli bir bale eğitimi ile yaşıtlarına oranla farklı avantajlar gözlenebilir. Özellikle çocuklar için bale hareketleri incelendiğinde başta bacak ve kol kaslarındaki gelişmeler dikkat çeker. Öğrenilen pozisyonlar nedeniyle sırt bölgelerindeki esneklik, duruş bozukluklarının önüne geçer. Esnekliği artıran diğer hareketler sayesinde hem güçlü hem esnek bir vücuda sahip olabilirler. Aynı zamanda bale eğitimi alan ve almayan çocuklar arasında ciddi bir uzama, gelişme belirtileri de gözlenmektedir. Tüm bunlara ek olarak ayak ve bacak sorunlarından kaynaklanan problemlerin bale eğitimi sayesinde düzeldiği de gözlemlenmiştir.

2.   Beslenme Düzenini Edinme

Sağlıklı beslenme hayatımızın her alanında önümüze çıkacak önemli bir detaydır. Yine balenin faydaları olarak bu alışkanlığın da edinilebildiğini görüyoruz. Çocuklar için bale kursu veren çoğu kurum, düzenli ve sağlıklı beslenme konusunda hem ailelere hem de çocuklara farklı tavsiyelerde bulunuyor. Bu alınan tavsiyeler ve bale kursları aracılığıyla çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilkelerini öğretebilirsiniz.

3.   Sosyal Açıdan Gelişmek

Bale kursları ailelerin ilk etapta çocuklar için büyük bir sosyalleşme alanı olarak yaklaştığı kurslardır. Özellikle çocukların yalnız kaldığı ya da arkadaş sayısındaki azlıktan yakınan aileler bu kurslara başvuruyor. İlerleyen süreçlerde balenin faydaları kendini göstermeye başladığında ailelerde şaşırıyor. Keza fiziksel gelişimi takip eden süreçlerde bu küçük balerin ve balet adayları sosyal açıdan gelişme gösteriyor. Daha kolay arkadaşlık kurma, kendini daha net ifade etme, kendi vücutlarını tanıma gibi çeşitli özellikler ediniyor. Düzenli olarak gidilen bale kursları bir süre sonra çocuklarda özgüven duygusunun gelişmesini tetikliyor. Özellikle de zorlu hareketleri öğrenmeye başladıkları süreçten sonra bale eğitimi beklenen etkileri artırıyor.

4.   Sorumluluk Duygusunu Kazanma

Kolaylıkla iletişim sağlayabileceğiniz çocuklar için bale kursları kız erkek fark etmeden çocuklarınıza farklı sorumluluk duygularını öğretir. Genellikle takım halinde yürütülen çoğu etkinlikte çocuklar görevleri için farkında olmadan sorumluluk duygularını geliştirirler. Eğer tek çocuklu bir aileyseniz bu durum sizler için daha önemli olacaktır. Keza düzenli ve bilinçli bir şekilde devam ettirilen bale etiğimi çocuklarda ekip çalışmasını da mümkün kılar. Geleceğe daha pozitif ve emin adımlarla ilerleyen çocuklar bir takımın parçası olmayı ve kendilerine verilen sorumlulukları eksiksiz olarak yerine getirmeyi çocuklar için bale kursları sayesinde edinebilir.

5.   Sabır ve Özveri Kavramlarını Edinme

Çocuklarda sabır duygusunun gelişmesi oldukça zordur. Bu durumu öğrenmek bazı disiplin süreçlerini gerekir ve ne yazık ki çoğu zaman bunu çocuklara empoze etmekte zorlanabilirsiniz. İşte tam da bu süreçte büyük bir katkı sağlayan bale eğitimi ilk olarak disiplinli olmayı öğretiyor. Özellikle ilerleyen süreçlerde karşılarına çıkan çocuklar için bale hareketleri sabır etmek nedir, ne işe yarar gibi çıkarımları kendiliğinden ediniyor. Kendilerini ve vücutlarını tanıyarak başladıkları bu süreç onların özveri kavramını da fark etmeye başladıkları eğitimleri kapsıyor.

6.   Müzik Kulağının Gelişmesi

Çocuklar açısından yürütülen her sanatsal çaba büyük bir görev bilinci gerektirir. Onları doğru yönlendirmek ve yeteneklerine göre alanları yöneltmek ise ailelere düşüyor. Özellikle vücutsal açıdan büyük katkılar sağlayan balenin faydaları arasında müzik kulağının gelişmesini de ekleyebiliriz. Belli başlı hareketleri yine belli bir müzik çerçevesinde yürüttükleri için çok erken yaşlarda ritim ve ses duyuları da gelişir. Özellikle sanat alanında büyük çalışmaları olan kişilerin hayatlarına baktığınızda çoğunun çocuklar için verilen bale kurslarına bir süre devam ettiklerini görebilirsiniz.

7.   Sanatsal Bakış Açısını Kazanma

Çocuklar için bale çoğu zaman birbirinden güzel bale kıyafeti giyerek arkadaşlarıyla eğlenmek olarak tanımlanabiliyor. Ancak düzenli devam eden ve bedenini, ruhunu keşfeden çoğu çocuk da olduğu gibi bir süre sonra sizin çocuklarınızda bakış açılarını derinleştirecektir. Oldukça zorlu ve disiplin gerektiren bale eğitimi sırasında çocukların hayat ve gündelik yaşam içinde sanatsal faaliyetlere yönelim gösterdiği görebilirsiniz. Ruhlarını besleyen bu etkinliklere yönelmelerinde kuşkusuz balenin faydaları ilk etkenlerden biri oluyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Bale eğitimine erkek çocuklar da katılabilir mi?

Bale eğitimi hem erkek hem de kız çocuklarına verilebiliyor. Her ne kadar sadece kızların yapabildiği müzikli bir gösteri olarak yanlış bir olgu oluşsa da dünya çağında onlarca ünlü balet (bale yapan erkek) sanatçı bulunuyor.

Bale eğitimi içerdiği zorlu hareketler nedeniyle çocuğun büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler mi?

Tam tersi. Bale eğitimi çocukların esneklik kazanması, vücutlarını tanıması ve fiziksel gelişimlerinde olumlu etkiler taşır. Bacak, ayak ve bel başta olmak üzere çoğu bölgede oluşan ya da oluşabilecek sorunların erkenden önüne geçer.

Bale eğitimi en erken kaç yaşında başlamalı?

Kız ve erkek çocuk fark etmeden dünya gelinde 3 – 11 yaş aralığındaki tüm çocuklara bale eğitimi verilebiliyor.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact us
Franklin St, Greenpoint Ave
+2342 5446 67
Monday - Friday: 8 AM - 5 PM
Newsletter