Profesyonel Dansçı Olmak İsteyenlere 20 Altın Öneri

Ağustos 31, 2021by cngzakademi1

Profesyonel Dansçı Olmak İsteyenlere 20 Altın Öneri Dans etmek, herkesin hayatında amatör olarak, kısa süreli ya da uzun süreli şekilde bulunan eylemlerden biridir. Kimi bunu geliştirmek ister, kimi için sadece müziğe eşlik edebilecek kadar yapabilmek yeterdir. Geliştirmek isteyenler, yani profesyonel olmak isteyenler ise dansı hayatlarının merkezine koymuş durumdadır. Bu istek sadece “Dans etmek istiyorum.” denilerek...

Profesyonel Dansçı Olmak İsteyenlere 20 Altın Öneri

Dans etmek, herkesin hayatında amatör olarak, kısa süreli ya da uzun süreli şekilde bulunan eylemlerden biridir. Kimi bunu geliştirmek ister, kimi için sadece müziğe eşlik edebilecek kadar yapabilmek yeterdir. Geliştirmek isteyenler, yani profesyonel olmak isteyenler ise dansı hayatlarının merkezine koymuş durumdadır. Bu istek sadece “Dans etmek istiyorum.” denilerek ulaşılabilecek bir seviye değildir. Çünkü dans etmek, profesyonel bir şekilde yapılacaksa adanmışlık, disiplin, sabır ve çalışma gerektirmektedir. Tabii yapılacaklar sadece bununla kalmamakta, atılması gereken başka adımlar da bulunmaktadır. Bu adımların neler olduğuna bu listede ulaşabilirsiniz. Uygulayacağınız bu öneriler sizi “Nasıl güzel dans edilir?” sorusunun cevabına bir adım daha yaklaştırabilir. İşte profesyonel dansçı olmak için gerekenler hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz listemiz:

1. Profesyonel Dansçı Olmak için Güvenilir Bir Dans Kursuna Gidin

Bir dans kursuna gitmeden önce iyi bir araştırma yapın. Bu mesleği yapan kişilere bu konuda danışın. Çoğu kişi tarafından önerilen ve kaliteli olduğuna inandığınız bir kursa gidin. Profesyonel bir dansçı olmak için ilk adımlardan biri iyi bir dans eğitmeni bulabilmektir.

2. Hangi Dansta Uzmanlaşmak İstediğinizi Bilin

Dansı hayatınızın merkezine aldıysanız az çok hangi dans türüne yakın olduğunuzu da biliyorsunuzdur. Fakat bu sürece girmeden önce o dans türünden emin olmak gerektiğini de unutmamak gerekir. Salsa mı? Breakdance mı? Freestyle dans mı? Yoksa Rumba mı? Hangisi gelişmek istediğiniz türse karar verin bu sürece erken başlayın. Ne kadar geç başlanırsa o alanda profesyonelleşme süreci o kadar uzun olur.

3. Dans Videoları İzleyin

Dünyanın en iyi dansçıları, önce başkalarını izleyip öğrenerek bu işe adım atmışlardır. Sizin de başlangıçta bu yolu izlemeniz gerekir. İlerlemek istediğiniz dans türüne ait videoları bulun ve onları izleyin. Günümüzde birçok dans kaydına ulaşmak mümkün. İzlerken en iyi dans kaydı ya da en kötüleri diye sınıflandırmadan, ön yargılı olmadan izleyin. Sadece gelişmeye ve bilgilenmeye odaklanın.

4. Dans ile İlgili Kitaplar Okuyun

Dans bedensel ve daha çok görsel alana hitap ediyor olabilir ama bu konuda bilgi alacağımız kaynaklar sadece görsel değildir. Bu alanla ilgili kitapları okumak da gelişiminize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

5. Bedeninizin Öğrendiklerini Unutmasına İzin Vermeyin

Beden öğrendiklerini tekrarlamadıkça unutmaya programlıdır. Bu nedenle her bilgi gibi dansla ilgili her bilginin de bedeninizde kalmasını sağlayın. Bunun için öğrendiklerinizi sürekli tekrar edin. Bedenle bütünleşen her hareket sizi iyi bir dansçı olmaya daha da yakınlaştıracaktır.

6. Dans Etmek Konusunda İnanç ve Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Dansçı olmak tabi ki de kolay değildir. Size dans etmenin zor olduğunu, yapamayacağınızı söyleyenler olacaktır. Gerçekten bu işi istiyorsanız bu söylenenlere kulak asmayın ve çalışmaya devam edin. Kazanan siz olacaksınız.

7. Konsantrasyon Becerilerinizi Geliştirin

Dans için odaklanmak ve dikkatin dağılmasına müsaade etmemek çok önemlidir. Bu anlamda konsantrasyonunuzu geliştirecek zihinsel çalışmalar yapmayı ihmal etmeyin. Bunu yapmak diğer dans türlerini öğrenmenizi de kolaylaştıracaktır.

8. Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Dans ederken kullandığımız biricik aksesuarımız olan bedenimize bu mesleği yaptığımız sürece iyi bakmak gerekiyor. Bu nedenle formunuzu korumaya ve spor yapmaya mutlaka özen gösterin. İstisnalar olsa da fit dansçılar, rakiplerine karşı her zaman daha üst durumdadır.

9. Tek Bir Branşa Takılıp Kalmayın

Evet, severek yapmak ve uzmanlaşmak için bir dans türü seçebilirsiniz. Ama dans birikiminizi çeşitlendirmeniz de gerekir. Diğer dansları da bilmek sizi her zaman daha uyumlu ve şanslı kılacaktır.

10. Üniversitelerin Dans Bölümlerinden Eğitim Alabilirsiniz

Eğitim hayatınızı sadece kurslar ya da kendi çabalarınızla sınırla tutmak zorunda değilsiniz. Birçok Üniversite dans bölümleri açarak kendini geliştirmek isteyen dansçılara bir kapı açmıştır. Bir yandan bu bölümler sayesinde iyi bir eğitim almakla beraber bu bölümlerde eğitmen olma şansını da elde edebilirsiniz.

Dans alanında eğitim veren üniversite bölümleri:

  • Sahne ve Gösteri Sanatları
  • Müzik ve Sahne Sanatları
  • Güzel Sanatlar Fakültesi Dans Bölümü

11. Pilates ve Yoga Yapın

Pilates ve yoga vücudunuzu daha esnek hale getirir. Bir dansçı için fit vücudun yanında esneklik de çok önemlidir. Esnek bir vücut dans ederken sakatlanma riskinizi minimuma indirir.

12. Kendinizi Gözlemleyin

Dans ederken kendinizi kayda alın ya da ayna karşısında hareketlerinizi gözlemleyin. Bu hatalarınızı fark etmenizi ve bunları düzeltmenizi sağlayacaktır.

13. Özel Dans Dersi Alın

Dans okuluna ya da kursuna gitmek sizi mutlaka geliştirecektir. Fakat bireysel eksikler ortaya çıkarsa özel destek gerekebilir. Böyle bir durum olduğunda özel dans dersi alın, o problemin üzerine gidin.

14. Beslenmenize Özen Gösterin

Bedenimize iyi bakmanın bir yolu da beslenmemize dikkat etmemizdir. Spor yapmakla birlikte fit olmanız için beslenmenize özen gösterin. Sağlıklı besinler tüketmeye çalışın. Düzenli olarak su içmeye özen gösterin.

15. Dans Eğitmenlerinizle İyi İletişim Kurun

Her meslekte olduğu gibi dansta da iletişim çok önemlidir. Siz iyi hissettiğiniz sürece bedeniniz de iyi olacaktır bunu unutmayın. Dansın vazgeçilmezi de bedenimiz olduğuna göre onu figürlerle beslemekle birlikte iyi iletişimlerle de beslemeye özen gösterin.

16. Dans Yarışmalarına Katılın

Kendinizi geliştirmenin bir yolu da rakiplerinizi incelemek ve kendinizi denemektir. Bunu dans yarışmalarıyla sağlayabilirsiniz.

17. Dans ile İlgili Terimlere Hâkim olun

Her alanda olduğu gibi dansta da kendine has terimler bulunmaktadır. Bunları öğrenmeye çalışın ve bilmediklerinizi sorun. “Six-Step nedir? Sinsin ne demek? Dansör ne demek? Freestyle nedir?” gibi sorular karşınıza çıkabilir. Bu soruların cevaplarını hem sözlü olarak hem de yapabiliyorsanız bedensel olarak verebilecek durumda olun.

18. Kendi Tarzınızı Oluşturun

Öğrendiklerinizi hayal gücünüzle birleştirin ve kendi tarzınızı oluşturun. Bu sizin kalıplardan kurtulmanızı sağlayacak.

19. Yardımcı Olmayı Unutmayın

Gerek partnerinize gerekse dansı yeni öğrenenlere karşı anlayışlı olmayı unutmayın. Dans gerektiğinde hem fiziksel hem psikolojik desteğe ihtiyacın olunduğu bir meslek türüdür. Bu desteğinizi çevrenize göstermeyi ihmal etmeyin.

20. Yaptığınız İşte Eğlenmeyi Bilin

Dansın düzen ve disiplin gerektirmesi, işin sürekli ciddi bir halde yapıldığını düşündürmesin. Bu işin büyük ölçüde eğlenmeyi içerdiğini de unutmayın. İşinizi yaparken eğlenmeyi unutmayın.

Verilen bu önerileri uygulayarak dans kariyerinize başlamanız ve bu alanda gelişmeniz mümkün. Peki bu adımları düzenli bir şekilde uygulamanızı sağlayacak bir kurumdan eğitim almak istemez misiniz?  Merkezi bir konumda bulunan Kadıköy Dans Kurslarımız ile alanında uzman eğitmenlerle (Bale, Tango, Zumba Eğitmeni) dansta kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için sitedeki iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Koreograf olmak için hangi bölüm okunmalı?

Koreograf olmak için devlet konservatuvarların ilgili bölümünden mezun olmak gerekir. Bunun dışında özel üniversitelerin ve özel dans kurslarından da eğitim alarak koreograf olunabilir.

Dansın temel öğeleri nelerdir?

Dansın beş elementinin oldukça önemli olduğu kabul edilir. Bunlar; Beden, Uzay, Zaman, Enerji ve İlişkidir.

Koreografi yapmak nedir?

Koreografi, belirli bir dansın figür ve adımlarını tespit etme sanatıdır. Bu sanatı yapan kişilere koreograf denir.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact us
Franklin St, Greenpoint Ave
+2342 5446 67
Monday - Friday: 8 AM - 5 PM
Newsletter