Bale Nedir? Bale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eylül 2, 2021by cngzakademi1

Bale Nedir? Bale Hakkında Bilmeniz Gerekenler En önemli dans türleri arasında sayılan bale, diğer pek çok dans türüne katkısı ile bilinmektedir. İtalya’da ortaya çıkmış olan bu dans çeşidi ve gösteri türü, daha sonra Rusya ve Fransa’da gelişerek tüm dünyaya yayılmıştır. Bale yüzyıllardır popülerliğini kaybetmeyerek sanat dalları arasında yerini sağlamlaştırmıştır. Bale, Rönesans döneminin tüm dünyaya bıraktığı...

Bale Nedir? Bale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En önemli dans türleri arasında sayılan bale, diğer pek çok dans türüne katkısı ile bilinmektedir. İtalya’da ortaya çıkmış olan bu dans çeşidi ve gösteri türü, daha sonra Rusya ve Fransa’da gelişerek tüm dünyaya yayılmıştır. Bale yüzyıllardır popülerliğini kaybetmeyerek sanat dalları arasında yerini sağlamlaştırmıştır. Bale, Rönesans döneminin tüm dünyaya bıraktığı belki de en incelikli mirastır. Pek çoğumuz için bu dansı izleme zevki paha biçilemezken, bazıları ise bale yaptığında kendini bulur. Her ne kadar disiplinli ve zorlu bir sanat olarak görülse de bale, harcanan emeğin karşılığını vermektedir. Bu çaba gerektiren sanat, gitgide daha fazla kişi tarafından merak edilmeye başlamıştır. Peki bale nedir? Bale hakkında bilmeniz gerekenler, bale çeşitleri, balenin faydaları gibi merak edilenleri bu yazıda derledik.

Eğer dans seçimleriniz hakkında tereddütleriniz var ise dans seçimi nasıl yapılır blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Balenin Tarihi

Bale; dünya tarihi boyunca süregelen, bugün dahi mevcudiyetini koruyan en eski danslardan biridir. Bale kelimesinin “ballo” veya “ballare” kelimelerinden türediği bilinmektedir. Bu kelimeler İtalyan dilinde dans anlamına gelmektedir. Baleye dair ilk izler Rönesans dönemi İtalya’sında görülmüştür. Balenin oluşumu sırasında:

 • Mim sanatı
 • Orta çağ tiyatrosu
 • Antik uygarlıklar
 • Geleneksel halk dansları
 • Rönesans tiyatrosu ve benzer sanatlardan esinlenildiği tahmin edilmektedir.

Bale dansı ilk olarak İtalya’da yapılmaya başlamış, zamanla teknik detayları şekillense de Fransa’nın bu danstan etkilenmesi uzun sürmemiştir. 16. ve 17. yüzyılda bale halk tarafından hızla ilgi görmüş ve sergilenmeye başlanmıştır. Fransız hükümdarı XIV. Louis döneminde, sarayda sergilenen dans türleri arasında yerini sağlama almıştır. Ancak şaşırtıcı bir biçimde, ilk yıllar boyunca kadınların bale sanatçısı olmasına izin verilmemiştir. Bu dönemde yalnızca erkek balet tarafından sergilenebilen bale, kısa süre içinde kadınların da ilgilendiği bir dans türüne dönüşmüştür. Türkiye’de bale yapan kadınlar balerin, erkekler ise balet olarak adlandırılmaktadır.

Balenin Faydaları

Baleye yönelen ilginin önemli bir nedeni balenin faydalarıdır. Bale, tahmin bile edemeyeceğimiz çok sayıda yarar sağlayarak vücudumuzu olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle bale eğitimine çocukluk döneminde başlayan kişiler, bu faydalardan daha fazla etkilenmektedir. Çocuklar için balenin faydaları:

 • Duruş (postür) bozukluğunu önler.
 • Bale egzersizleri doğası gereği kasları esnetir.
 • Soyut ve yaratıcı düşünme yeteneği sağlar.
 • Çocukların özgüvenini arttırır.
 • Çocuğun müzik kulağı ve ritim duygusu gelişir.
 • Sorumluluk duygusu ve disiplini geliştirmektedir.

Bale eğitiminin çocuklara kattığı bir diğer avantaj ise sosyal bir ortam sağlamasıdır. Sahnede gerçekleştirilen eşsiz bir takım çalışması örneği olan bale koreografisi, çocukların takım çalışması ve sorumluluk duygusunu da geliştirmektedir. Bale yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de oldukça faydalıdır.

Bale Her Yaşta Yapılabilir mi?

Baleye başlama yaşı olarak çoğu uzman 3 ila 11 yaş arasını önermektedir. 3 yaşında dahi olsa minikler için bale eğitimleri dünya genelinde yaygın bir uygulamadır. Yaygın bir kanı olan “baleye çocukluk çağında başlanır” cümlesinin doğru yanları olsa da bu önerme kesin bir önerme değildir. Çocukluğundan itibaren bale yapan kişiler için bale gün geçtikçe kolaylaşabilmektedir. Öte yandan, son yıllarda yetişkin kişiler için bale eğitimleri çok fazla artmıştır.

Yetişkinlere yönelik tasarlanan bale eğitimlerinde sanatsal aktivitenin yanı sıra fiziksel iyiliği sağlama hedefi mevcuttur. Yetişkin balesi:

 • Denge
 • Konsantrasyon
 • Doğaçlama ve yaratıcılık
 • Esneklik
 • Özgüven konularında özellikle faydalıdır.

Kaç Çeşit Bale Vardır?

Bale nedir öğrenmiş olduk, şimdi kaç çeşit bale türü vardır bunları inceleyelim. Dünya genelinde 2 temel bale çeşidi olduğu kabul edilmektedir. Bunlar, klasik bale ve modern bale şeklindedir. Öte yandan, bale türlerini daha fazla başlık altında incelemek mümkündür. Bale stilleri:

 • Klasik bale
 • Neo-klasik bale
 • Fransız stili (Modern Codified Technique)
 • Rus stili (Vaganova Method)
 • İtalyan stili (Cecchetti Method)
 • İngiliz stili (Royal Academy of Dance Method)
 • Su balesi

Önde gelen çok sayıda bale stili olsa da bu stiller arasında Rus balesi üzerinde durmak önemli. Daha önce hiçbir bale gösterimine katılmamış olsak da pek çoğumuz Rus balesine aşinayız. Rus balesindeki dans isimleri, ünlü balerinler ve eserler neredeyse en çok tanınan bale kültürü ögeleridir. Dünyanın pek çok yerine Rusların baleye en çok katkıda bulunan toplum olduğu kabul edilmektedir.

Kuğu Gölü, Fındıkkıran ve Uyuyan Güzel baleleri en çok tanınan Rus bale eserleri arasında yer alır.

Bale Eğitimi

Baleye ilgisi olan herkes, bale eğitimi almak için teşvik edilirse ve eğitimini tamamlarsa pek çok faydasını görecektir. Bu noktada İstanbul, Türkiye’de bale sanatının en gelişmiş olduğu kentlerin başında gelmektedir. Anadolu yakası bale okulu arayışı olan kişiler, rahatlıkla kaliteli bir bale eğitimine ulaşabilirler. Cangöz Akademi, Türkiye’nin önde gelen bale eğitimlerinden birini sağlamaktadır. Hem genç bale hem de yetişkin bale eğitimi olan Akademi, fiziksel ve ruhsal gelişim için odaklanmış bale eğitimi vermektedir.  Bale eğitimi almak için sık sık aratılan Cangöz Akademi’ye dilediğiniz an ulaşmak mümkün. Cangöz akademi, eğitimin içeriğini öğrencinin seviyesine göre şekillendirirken dersin yöntemine dair tercihlerinizi de dikkate almaktadır. Böylelikle çocuklar ve yetişkinler için eşsiz bir bale deneyimini kadıköy bale kursumuzda yaşama fırsatınız vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Baleyi kim icat etti?

Balenin kim tarafından icat edildiği tam olarak bilinmese de XIV. Yüzyılda İtalya’da geliştirildiği bilinmekte.

Türkiye’de ilk balerin kimdir?

Türkiye’de bale geleneği oldukça eskiye dayanmakta, pek çok balet ve balerin bulunmaktadır. Öte yandan, dünyaca tanınan ilk büyük balerin, Meriç Sümen olarak kabul edilmektedir.

Modern bale nedir?

Modern bale, balenin bir türüdür. Bu türde, balenin doğaçlama ve yaratıcılık özellikleri öne çıkmaktadır.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact us
Franklin St, Greenpoint Ave
+2342 5446 67
Monday - Friday: 8 AM - 5 PM
Newsletter